Mirki/Mirabelki, jak…

Mirki/Mirabelki,

jak obiecalem tak robie bo chcieliscie wiedziec wiecej na temat tego wpisu:
https://www.wykop.pl/wpis/47492979/mirki-nareszcie-bede-mogl-otworzyc-druga-zakladke-/167704097/

Otoz pamiec tak potrzebna mi jest do upgrade hypervisorow w prywatnym cloudzie zbudowanym i utrzymywanym wylacznie przeze mnie w firmie w ktorej pracuje.

Gdzie pracuje: pracuje w #uk w #cambridge w jednej z firm zajmujacych sie NLP (natural language processing https://en.wikipedia.org/wiki/Natural_language_processing). Firma ta wytwarza oprogramowanie wlasnie do tegoz celu ktore jest znane i uzywane przez duza liczbe firm z tak zwanego Big Pharma…

Ponizej w komentarzach troche zdjec przedstawiajacych tenze cloud, a teraz troche opisu.

Private cloud oparty jest na #openstack i #ceph jako storage. Mam 6 glownych compute nodow , opartych o #amd EPYC (kazdy po jednym procesorze z 32 rdzeniami co w polaczeniu z HT daje 64 watkow). Na tych compute nodach dziala okolo 350 wirtualnych maszyn ( i non stop przybywa, dlatego rozbudowa pamieci ram, bo zaczyna brakowac, teraz jest to 0,5TB per jeden wirtualizator). Calosc dziala pod kontrola #linux #centos i #openstack #stein. Niedlugo bedzie to aktualizowane do wersji #train.

Jesli chodzi o storage, to jest to #ceph dzialajacy na 8 serwerach wypchanych dyskami (w chwili obecnej mieszanka 6TB i 10TB dyskow, w sumie 147 dyskow na caly klaster cepha), dajacyh w sumie ponad 0,5PB storage (storage tez teraz rozbuduwuje). Kazdy serwer wchodzacy w sklad ceph’a ma dodatkowo szybkie dyski #ssd #nvme na #pci jako cache do tych dyskow talerzowych.

Tak jak wczesniej wspomnialem caly klaster i platforma openstack jest zbudowana przeze mnie i przezemnie tylko utrzymywana w firmie, dlatego traktuje to jako moje 4 dziecko (4, bo mam 3 realnych i prawdziwych synow).

Na zdjeciach widac takze dodatkowe hypervisory oparte o komputery #apple mac mini. Sa to specjalne hypervisory ktore sluza do wirtualizacji #macos w openstacku (z tego co wiem jestesmy pierwsza firma ktora zrobila support dla tego systemu w openstacku, lecz szczegolow nie moge opisac, gdyz jest to projekt wewnetrzny). Czemu apple mac mini do macos’a, zeby byc zgodnym z licencja apple: licencja apple mowi ze macos moze byc tylko i wylacznie uruchomiony na sprzecie apple i tylko dwie instancje macos moga chodzic na jednym fizycznym sprzecie apple.

Na innym zdjeciu jest obecny stan klastra (glownie pokazane jakie hypervisory/ile pamieci/ile vmek itp).

Odpowiadajac na pytania z poprzedniego wpisu:

@Toby_Flenderson
@fukken
z tym linusem to nie jest tak ze sie nie zna… ale on o zastosowaniu typowo serwerowym malo sie raczej zna… i akurat w komputerze do grania/obrobki zdjec/domowym powyzej 0,5TB ramu nie wiele pomoze, lecz w moim przypadku jak najbardziej to dziala i dziala bardzo dobrze. Po za tym przy konkretnym zastosowaniu (np serwery pod aplikacje ktora serwuje duzo danych z dysku (powyzej 2TB itp), to duzo laduje w pamieci jako cache).

@PiersiowkaPelnaZiol
Jestem starszym Administratorem systemow operacyjnych, tudziez inzynierem systemowym, inaczej mowiac Senior DevOps, po co tyle ramu: wyzej opisalem.

@ManamanaTuriruriru
Jesli wiecej info chcesz, pytaj, to co bede mogl to odpowiem.

@Kaker
Zielonego pojecia nie mam, ale patrzac na ceny to w przyblizeniu jakies 33407 GBP (czyli jakies 170k PLN) (https://www.scan.co.uk/products/64gb-1x64gb-crucial-ct64g4lfq4266-ddr4-server-ram-pc4-21300-2666-ecc-load-reduced-cas-19-quad-rank-1 a mam 96 takich kostek).

Wolam zainteresowanych z poprzedniego wpisu:
@Toby_Flenderson @fukken @PiersiowkaPelnaZiol @ManamanaTuriruriru @Kaker @Curus_Bachleda @fervi @6poziomprokrastynacji @siona @asdasdce2w @paw4da
@CL4P-TP @staryalejary11 @bluber @Arhus @bladyatl @Naopak @JarekJak @tak_pozwalem_cie @tylkolurko @Janusz_Dmowski-Zubr @bartton @K-S- @co_za_roznica @zxcvbnm666 @mateuszkapelusz @Brydzo @sramnawas @chrabia_bober @dyslexia @xduchux @Artrix

Tagi:

#linux #centos #openstack #ceph #opensource #macos #apple #programowanie #it #komputery #informatyka #programista15k #pracbaza #sysadmin #technologia #ciekawostki