Re: ta dyskusja nie jest przypadkiem….

dum10 napisał:

>

> Podobnie jak dyskusja w tym watku.Szamoce sie wogol nieznanego atraktora i pewnie

> analiza zamiarow piszacych wykazala by jakies gorki i dolki ze wzgledu na zbyt

> gruby lod ktory oddziela ich poziom wypowiedzi od znajomosci problemu.:)

To jest słuszna wypowiedź. Teoria chaosu to nie mój cyrk. Lecz ja nie staram się kontynuować dyskusji matematycznej o chaosie deterministycznym, lecz wystarczy mi podważenie determinizmu przyczynowego ze względu na nieprzewidywalność i niepowtarzalność zjawisk chaotycznych w przypadku ogólnym.

Dlatego wszystkich zainteresowanych proszę o uznanie (albo podważenie) wywodu filozoficznego opisanego w popularnej pracy pani Charlotte Werndl. Ona udowadnia, ze nie tylko chaotyczne systemy sa nieprzewidywalne, ale także niechaotyczne systemy mogą być asymptotycznie nieprzewidywalne. Pięknie tez opisuje relacje pomiędzy mikro-nieprzewidywalnością i makro-nieprzewidywalnością.

Przeczytajcie proszę, chociaż te jedną prackę. Będzie podstawa do dalszych dywagacji.

Matematycy dążą do znalezienie jakiegoś porządku w chaosie i w prostych systemach go niekiedy znajdują, czasem w postaci malowniczego atraktora. Ale udowodniono, że wiele systemów dynamicznych nie posiada żadnego atraktora. Wszelki marzenia od determinizmie przyczynowym w tym miejscu się kończą. Nikt nawet nie marzy w najśmielszych snach o znalezieniu atraktora dla nieliniowo oddziałującego układu 100 miliardów neuronów i biliardów synaps tworzących nasz mózg. Wolna wola i odpowiedzialność za nasze myśli i czyny istnieje.