Nowa propozycja dalekiego lotu kosmicznego

Załogowy „lot po planetoidę” ciągle niepewny, a tu mamy nową propozycję pierwszego dalekiego lotu z wykorzystaniem kapsuły Orion. Bardzo ciekawe: wyszła ona ze środowisk politycznych: Committee on Science, Space, and Technology Izby Reprezentantów. Czyli komitetu tych, którzy przyznają pieniądze 🙂 Otóż komitet zwrócił się do NASA z prośbą o ocenę możliwości i kosztów podróży kapsuły Orion (i zapewne habitatu) z podróżnikami, w trakcie której przelecieliby oni najpierw koło Wenus a potem Marsa w trakcie jednego lotu… Według jednej z koncepcji rozkład jazdy byłby następujący: start – listopad 2021, przelot koło Wenus kwiecień 2022, przelot koło Marsa październik 2022, powrót czerwiec 2023.

Uwagi: 1) Amerykanie naprawdę nie mogą się zdecydować co do kierunku w którym ma się rozwijać astronautyka w najbliższych latach. 2) Plan ten jest zbliżony do planów Dennisa Tito, który chciał wysłać ludzi w kierunku Marsa w zestawie Dragon + habitat. Zarzucano mu że przedstawił swój plan zbyt późno. W przypadku obecnej koncepcji termin jest nieco bardziej realny: prace nad Orionem postępują, habitaty ma Bigelow.

science.house.gov/sites/republicans.science.house.gov/files/documents/2014%2002%2027%20CLS%20Wolf%20to%20Bolden%20re%20Human%20Spaceflight%20Plan.pdf