Hawking – wypowiedź -życie po śmierci

Dzisiaj z portalu Wirtualnej Polski można przejśc do artykułu dotyczącego wypowiedzi Hawkinga na temat możliwości przedłużenia życia po śmierci. Artykuł jest dostępny pod.:

{ niestety maszyna link do artykułu jako spam }

Fragment artykułu wklejam w P.S.

Można by uznać .. to jedynie jakieś bajdurzenie. Chcę jednak zwrócić uwagę, że Hawking zabierał już głos na ten temat przed kilku laty wtedy gdy Frank Tipler [ en.wikipedia.org/wiki/Frank_J._Tipler ] opublikwał ważna książkę pt.: „Physics of immortality” [ www2.stetson.edu/library/seniorprojects_2009-002.pdf ]

O ile cytowany artykulik – to całkowicie popularne ujęcie zagadnienia to w/w książka przedstawia możliwośc emulacji psychiki człowieka na serio i w kontekscie kosmologicznym. Wg. Tiplera takie możliwości zaistniehja dopiero w odległej przyszłości, o ile cywilizacja ludzka podejmie odpowiednie decyzje.

W jakimś moim artykule cytowałem dialog jaki Hawking prowadził wtedy z Tiplerem. Pamiętam że wtedy Hawking był całkowicie przeciwny teorii przedstawionej przez Tiplera – którego do ntej pory usiłuje się zagłuszyć – z wszystkich stron ( religijnej, filozoficznej, A.I, informatycznej..itd..) Jednym słowem ten pomysł wkurza niemal wszystkich..

Ciekawe czy ktoś w niniejszej grupie dyskusyjnej ma jakieś zdanie na ten temat ?

~ Andrew Wader

P.S.

[„.. Czy wkrótce czeka nas wielki przełom, który dziś większości ludzi trudno sobie w ogóle wyobrazić. Człowiek uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki przekonuje, że tak. Astrofizyk Stephen Hawking udzielił ostatnio wypowiedzi, które nie mogła pozostać niezauważona. W jego opinii, człowiek może funkcjonować poza ciałem. Według niego, wystarczy, że „zawartość” mózgu zostanie skopiowana do komputera. …

Hawking w czasie jednego z niedawnych wystąpień, które miały miejsce podczas premierowego pokazu filmu dokumentalnego „Hawking”, poświęconego jego życiu, znów zaskoczył. Kosmolog powiedział, że nic nie stoi na przeszkodzie, by w przyszłości życie ludzkie wydłużyć poza ramy czasowe, w jakich funkcjonuje ciało. Według niego, w praktyce będzie to oznaczać, że po śmierci człowieka jego mózg będzie mógł zostać przeniesiony do komputera i nadal funkcjonować w rzeczywistości wirtualnej – poinformował „The Huffington Post”.

Stanowisko Hawkinga umotywowane jest jego wiarą w to, że umysł może funkcjonować poza ciałem i w ten sposób żyć po śmierci. Nie ma też wątpliwości, że to właśnie „życie po śmierci” w jego ujęciu ma przed sobą świetlaną przyszłość – w odróżnieniu od wiary w życie pozagrobowe, będącej domeną ludzi religijnych.

„Wierzę, że mózg jest jak program, który znajduje się w umyśle, który jest jak komputer” – powiedział Stephen Hawking. „Teoretycznie możliwe jest więc skopiowanie mózgu na komputer i zapewnienie w ten sposób życia po śmierci”…” ]