groteska

pomruk:

> Niestety, sporo mamy na tym forum groteskowych tekstów.

Tak sporo, że aż jest wątpliwe, czy to forum ma jeszcze jakiś sens. Tu już przecież nie ma dyskusji naukowych, są tylko użerania — a nie zawsze tak było.

Popularyzacja nauki jest rzeczą szczytną i potrzebną, ale nie da się jej robić gwałtem. Jeśli przeważająca większość postów pochodzi od ludzi przekonanych, że nauka jest szkodliwa, a naukowcy wiedzą mniej od dowolnego chłopka-roztropka, i tylko zajmują się sępieniem od niego pieniędzy, to nie może być mowy ani o dyskusji ani o popularyzacji. Do dyskusji merytorycznej, w przeciwieństwie do kłótni, potrzebne jest podejście życzliwe i zaciekawione.

Może więc zmienić formułę tego forum? — tylko że to od razu spowodowałoby wrzask na temat cenzury. Więc może zostawić to forum własnemu losowi i założyć nowe, od razu z inną formułą? — ale wtedy początkowo będzie ono biedne i rachityczne, a czy się kiedyś odbije od ziemi, to na dwoje babka wróżyła. Tylko że na co nam ,,naukowe” forum duże i szumne, skoro rozmowa o nauce jest na nim biedna i rachityczna?

– StefanZwalczaj biurokrację!